کتاب خفاش دیوانه

داستان کتاب «خفاش دیوانه» درباره خفاشی است که همه چیز را وارونه می‌بیند و حیوانات دیگر او را دیوانه می‌پندارند. موضوع کتاب پرهیز از کلیشه‌ها، احترام به نگاه‌های متفاوت و گاه غیرمتعارف دیگران و جست‌وجوی تجربه‌ها و نگاه‌های تازه است.

بچه‌ها با خواندن کتاب «خفاش دیوانه» می‌آموزند که گاهی می‌توان از زاویه دید دیگری به دنیا نگریست. پدیدآوردنگان این کتاب کوشیده‌‍‌اند با وارونه کردن متن و تصویر در بعضی از صفحات کتاب، بچه‌ها را در تجربه نامتعارف شخصیت‌های داستان سهیم کنند.

**************************

نویسنده: جین ویلیس.

تصویرگر: تونی راس.

مترجم: معصومه انصاریان.

تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.

گروه سنی: ۷-۹ سال

معرفی کتاب:

خفاش برای نخستین بار وارد جنگل می‌شود و جانوران جوان جنگل برای خوش‌آمدگویی و دوستی نزد او می‌روند. اما جانوران جنگل خفاش را دیوانه می‌پندارند، چون او همه چیز را وارونه می‌بیند. جانوران با ترس و نگرانی از دیوانه و خطرناک بودن خفاش، نزد جغد دانا می‌روند. جغد دانا پس از چند پرسش درباره‌ی خفاش به جانوران جنگل توضیح می‌دهد که خفاش دیوانه نیست بلکه تنها چیزها را به گونه‌ی دیگری می‌بیند. جغد دانا جانوران را دعوت می‌کند تا مانند خفاش وارونه از شاخه‌ها آویزان شوند و زاویه‌ی دید خفاش را هم تجربه کنند. کتاب با دوستی خفاش با جانوران دیگر جنگل پایان می‌یابد. موضوع کتاب پرهیز از کلیشه‌ها، احترام به نگاه‌های متفاوت و گاه غیرمتعارف دیگران و جستوجوی تجربه‌ها و نگاه‌های تازه است. بچه‌ها با خواندن این کتاب می‌آموزند که گاهی می‌توان از زاویه‌ی دید دیگری نیز به دنیا نگریست. پذیرش دیدگاه‌های متفاوت و احترام به آن‌ها، تقویت مهارت‌های اجتماعی کودکان و ترویج غیرمستقیم صلح از دیگر هدف‌های این کتاب است. پدیدآورندگان این کتاب کوشیده‌اند با وارونه کردن متن و تصویر در برخی از صفحه‌ها، کودکان را در تجربه‌ی نامتعارف شخصیت‌های داستان سهیم کنند.

 

گزارش فعالیت‌های کلاسی- پایگاه تابستانی

کتابی برای پایه‌ی چهارم در دو بخش تهیه و تألیف شد. بخش اول داستان و بخش دوم پرسشنامه و درک مطلب.

در بخش اول روان‌خوانی، نکات دستوری، شناخت بند، دقت در اعداد و ارقام، آشنایی با مباحث مطالعات اجتماعی و ریاضی پایه‌ی چهارم و مروری بر مباحث مهم پایه‌ی سوم گنجانده شده است. در این بخش، دانش‌آموزان با شیوه‌های داستان‌نویسی و روش گفت‌و‌گو (دیالوگ) در داستان آشنا شدند.

یکی از کارهای مهم کتاب “کافه کتاب”، درک مفاهیم ضرب‌المثل‌های ایرانی و کاربرد اصطلاحات مختلف زبان فارسی بود.

در بخش دوم، پرسش‌ها طوری طراحی شده‌اند که به مفاهیم و مباحث مهم در ریاضی سوم  (شامل ضرب، تقسیم، محیط و مساحت، درک مسأله، مفهوم زمان، کسر و …) اشاره شده باشد. هم‌چنین پرسش‌های مربوط به فارسی شامل: معنی و مترادف لغات و اصطلاحات، هم‌خانواده‌ و مخالف، تشخیص فعل، کاربرد اصطلاحات در جمله، نوشتن مفهوم ضرب‌المثل، آشنایی با “ات” در جمع، جمع مکسر و …. می‌باشد.

در انتهای کافه کتاب، تعداد صفحات خالی گذاشته‌بودیم که با توجه به نقاط قوت و ضعف دانش‌آموزان، سؤالات متناسب را بنویسیم.

در نتیجه دانش‌آموز طی فعالیت‌ یک ماهه‌ی تابستانی، مروری بر پایه‌ی سوم و آمادگی برای پایه‌ی چهارم را به دست آورده است.

لازم به ذکر است که برای آشنایی بچه‌ها با فرهنگ ملّی و آداب و رسوم ایرانی، کتاب “قصه‌های مجید” اثر هوشنگ مرادی کرمانی معرّفی شد و در کلاس نیز قسمت‌هایی از کتاب مطالعه و بررسی شد.

خلاصه‌گویی داستان هم، یکی دیگر از مواردی بود که پس از خواندن داستان به آن توجه شد تا بچه‌ها بتوانند درک مطلب خود را بیان کنند.

گزارش فعالیت‌های کلاسی فروردین و اردیبهشت

با سلام و احترام
گزارش نیمه‌ی دوم فروردین و نیمه‌ی اول اردیبهشت به شرح زیر می باشد:
۱/ فعالیت نوروزی دانش‌آموزان بررسی شد و دانش‌آموزانی که در تاریخ مورد نظر با کمترین تعداد اشتباه، تحویل داده بودند، جزو منتخبین معرفی شدند.
۲/ کتاب‌های درسی و کار تمام شده و از این پس وارد دوره‌های دروس می‌شویم. تقریبا کلیه‌ی کتاب‌ها برای بازدید و بررسی به منزل فرستاده شده است.
۳/ فیلم‌های مربوط به درس علوم برای دانش‌آموزان به نمایش گذاشته شد.
گروه آموزشی پایه‌ی چهارم

جشن تولد متولدین پاییز

روز چهارشنبه ۹۶/۱۰/۶ نوگلان پیش دبستانی تولد دوستان متولد فصل پاییز را جشن گرفتند و آرزوهای قشنگی برای آنها داشتند.

تابستانه ۱

با سلام و احترام

گزارش ۳ هفته‌ی اول پایگاه تابستانی را به اطلاع شما اولیای گرانقدر می‌رسانم:

فعالیت‌های اکتشافی:

۱- ساخت حباب و طرح پرسش‌ها و فرضیه سازی‌های مختلف

۲- سبک و سنگین بودن مایعات

فعالیت های فارسی:

سؤالات طراحی شده در رابطه با دروس مرتبط فارسی تا سؤال ۳۶ در کلاس حل شده است و توضیحات لازم در خصوص سؤالات برای  دانش آموزان داده شده است.

فعالیت های ریاضی:

سؤالات طراحی شده در رابطه با دروس مرتبط ریاضی تا سؤال ۴۳ در کلاس حل شده است و توضیحات لازم در خصوص سؤالات برای دانش‌آموزان داده شده است.

از توجه بزرگواران سپاس گزارم

دوره اولی ها در سرزمین لی‌لی‌پوت

چهارشنبه ۱۸ مرداد دانش‌آموزان پایه های اول تا سوم در سرزمین لی لی پوت

آزمون مدادکاغذی دروس مختلف همراه با رعایت قوانین خوشنویسی

این آزمون برای اولین بار در دبستان سلام همت ویژه ی دانش آموزان پایه ی سوم صورت گرفت و دانش آموزان توانستند پاسخ های خود را زیبا و اصولی بنویسند. در پایان این برگه ها توسط آموزگار مربوطه و مربی خوشنویسی تصحیح گردید.
نمونه هایی از این آزمون در ادامه مطلب: