پنجمین اردوی تابستانی دبستان سلام همت

اولین جلسه اولیا و مربیان سال تحصیلی ۹۹-۹۸

وسایل مورد نیاز پایه های دوم تا ششم

گزارش کلاس‌های دی ماه پایه دوم

با سلام و احترام
ریاضی: با توجه به رسیدن به فصل آشنایی با عددهای سه رقمی، طبق صلاح دید شورای آموزشی، فصل اندازه گیری نگه داشته شد و به فصل بعد، یعنی تدریس جمع و تفریق سه رقمی (به دلیل مرتبت بودن این دو فصل) پرداختیم. در این فصل: جمع و تفریق سه رقمی ( انتقالی ) با شکل و بدون شکل و فرایندی با شکل و بدون شکل آموزش داده شد.
کاربرد پول و نحوه ی استفاده از آن به صورت خرید و فروش عملی (فعالیت کلاسی خرید و فروش) کار شد.
فارسی: درس از همه مهربان تر
با هدف آشنایی با دعا و اینکه در مقابل محبت دیگران ((خداوند)) و پدر و مادر باید سپاسگزار باشیم .
در بحث واژه سازی: آشنایی با بستگان مادر و پدر و آموزش الف مقصوره ( کوتاه ) مثل : عیسی و مجتبی و…
آشنایی با شعر ( تعریف مختصری از بیت ، مصراع و …)
درس نهم: زیارت
با هدف: آشنایی با اماکن مقدسه و آداب ورود به این اماکن . واژه سازی : یاد دادن ضمایر و استفاده افعال مناسب با آنها و کار برد آن .
درس دهم : هنرمند
با هدف: آشنایی با هنر و هنرمند و یاد گرفتن چندین هنر و میزان علاقه ی بچه ها به هنر .واژه سازی با هدف آشنایی با زمان آینده و نحوه ی ساخت آن .
شعر من هنرمندم با هدف آموزش هنر دوست داشتن .
علوم
فصل ۵: پیام رمز ۱
با هدف آشنایی با صدا ی کلفت و نازک ، صدای بلند و کوتاه صداهای آزار رسان و پیام رسان.
فصل ۶: پیام رمز ۲
اهداف: شناخت نور ، چشمه ی نور و اینکه نورهای موجود دو نوع مصنوعی و طبیعی است .
شناخت سایه ها بازی با آن و تغییر اندازه ی سایه ها .
هدیه
درس ۸: جشن میلاد
هدف: آشنایی با پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) و آشنایی با پدر و مادر گرامیشان و شناخت زندگی نامه ی مختصری از ایشان .
درس ۹: اهل بیت
هدف: آشنایی با اهل بیت حضرت محمد (ص)و صمیمیت و مهربانی ایشان با دیگران و جایگاه ایشان در بین خانواده ی گرامیشان و چگونگی احترام به بزرگتر ها .
درس دهم: خانداده ی مهربان
اهداف : کمک به انسان های فقیر ، آشنایی با فرهنگ انفاق و مهربانی و محبت کردن به نیازمندان جامعه ی اسلامی و احساس مسئو لیت در برابر دیگران .

کتاب خفاش دیوانه

داستان کتاب «خفاش دیوانه» درباره خفاشی است که همه چیز را وارونه می‌بیند و حیوانات دیگر او را دیوانه می‌پندارند. موضوع کتاب پرهیز از کلیشه‌ها، احترام به نگاه‌های متفاوت و گاه غیرمتعارف دیگران و جست‌وجوی تجربه‌ها و نگاه‌های تازه است.

بچه‌ها با خواندن کتاب «خفاش دیوانه» می‌آموزند که گاهی می‌توان از زاویه دید دیگری به دنیا نگریست. پدیدآوردنگان این کتاب کوشیده‌‍‌اند با وارونه کردن متن و تصویر در بعضی از صفحات کتاب، بچه‌ها را در تجربه نامتعارف شخصیت‌های داستان سهیم کنند.

**************************

نویسنده: جین ویلیس.

تصویرگر: تونی راس.

مترجم: معصومه انصاریان.

تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.

گروه سنی: ۷-۹ سال

معرفی کتاب:

خفاش برای نخستین بار وارد جنگل می‌شود و جانوران جوان جنگل برای خوش‌آمدگویی و دوستی نزد او می‌روند. اما جانوران جنگل خفاش را دیوانه می‌پندارند، چون او همه چیز را وارونه می‌بیند. جانوران با ترس و نگرانی از دیوانه و خطرناک بودن خفاش، نزد جغد دانا می‌روند. جغد دانا پس از چند پرسش درباره‌ی خفاش به جانوران جنگل توضیح می‌دهد که خفاش دیوانه نیست بلکه تنها چیزها را به گونه‌ی دیگری می‌بیند. جغد دانا جانوران را دعوت می‌کند تا مانند خفاش وارونه از شاخه‌ها آویزان شوند و زاویه‌ی دید خفاش را هم تجربه کنند. کتاب با دوستی خفاش با جانوران دیگر جنگل پایان می‌یابد. موضوع کتاب پرهیز از کلیشه‌ها، احترام به نگاه‌های متفاوت و گاه غیرمتعارف دیگران و جستوجوی تجربه‌ها و نگاه‌های تازه است. بچه‌ها با خواندن این کتاب می‌آموزند که گاهی می‌توان از زاویه‌ی دید دیگری نیز به دنیا نگریست. پذیرش دیدگاه‌های متفاوت و احترام به آن‌ها، تقویت مهارت‌های اجتماعی کودکان و ترویج غیرمستقیم صلح از دیگر هدف‌های این کتاب است. پدیدآورندگان این کتاب کوشیده‌اند با وارونه کردن متن و تصویر در برخی از صفحه‌ها، کودکان را در تجربه‌ی نامتعارف شخصیت‌های داستان سهیم کنند.