بچه های دهکده

مؤلف: ایوان ساوثال

ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: ۸۲۳٫۳
خلاصه کتاب :

آن روز صبح که خانم ایلین گادون،‌معلم مدرسه، از خواب بیدار شد، هوا خوب و گرم و آسمان شفاف بود و هیچ نشانه ای از محکومیت دهکده هیلزاند به نابودی دیده نمی شد. آن روز برای این دهکده هیجان انگیزترین روز سال بود و همه خود را آماده می کردند تا برای گردش سالیانه به بیرون دهکده بروند. دعوای بین دو تن از بچه ها باعث شد که اهالی دهکده چند نفر از آنها را با خود به گردش نبرند. این تعداد از بچه ها به همراه خانم گادون به یک برنامه صعود از کوه و کشف تصاویر رنگی بر دیواره غارهای بالای کوه کشیده شدند. ابرهای سیاه و توفان سخت آنها را غافلگیر کرد. زمانی که به دهکده برگشتند،‌ رودخانه طغیان کرده و دهکده تا نیمه در آب فرو رفته بود. خروش و گسترش سیل و طغیان رودخانه خیلی از اهالی را دلسرد و ناامید کرده بود اما نتوانست در عزم و اراده بچه های شجاع دهکده برای نجات آن خللی ایجاد کند و سرانجام… .

مجموعه ده جلدی «شاهکارهای ادبی مصور»

مجموعه ده جلدی «شاهکارهای ادبی مصور» با ترجمه رضا مرتضوی از سوی انتشارات آفرینگان منتشر شده است.

مرد نامرئی، سپید دندان، جنگ دنیاها، موبی دیک، …

با زباله چه کنیم؟

عنوان اصلی:
‭Waste disposal
نویسنده:
Sally Morgan
سالی مورگان
برگردان:
هایده منصوری
سال نشر:
۱۳۹۱

یک خانواده ی چهار نفره، هر هفته، حداقل، یک سطل بزرگ پر از زباله دور می ریزد. ما زباله ها را در سطل می ریزیم؛ رفتگران سطل ها را خالی می کنند و ما دوباره آن ها را پر می کنیم. آیا می دانید زباله ی خانگی فقط بخش کوچکی از زباله هایی است که سالانه تولید می شوند؟ سرنوشت زباله ها چیست؟

آن ها را در گورستان زباله ها دفن می کنند. گورستان زباله در شهر شما کجاست؟ هنگامی که گورستان زباله گنجایش دفن زباله های ما را ندارد، زباله ها از کجا سردر می آورند؟ آیا می دانید بسیاری از چیزهایی که ما دور می ریزیم با ارزشند؟

بخش بزرگی از زباله هایی که ما دور می ریزیم، کاغذ و مقوا هستند که می تواند آن ها را بازیافت کرد. زباله های صنایع و کشاورزی کدامند؟ کدام زباله ها را می توان به انرژی تبدیل کرد؟ با زباله چه کنیم؟

قبل از هر کار زباله ی کم تری تولید کنیم. هر چیزی را که نمی خواهیم سعی کنیم به مصرف جدیدی برسانیم و اگر نتوانستیم، آن را با بازیافت بسپاریم. ما می توانیم با انجام راه های ساده ی پیشنهادی در این کتاب در حفظ محیط زیست نقش داشته باشیم. خواندن جمعی این کتاب و بحث و گفت و گو درباره ی آن و ترتیب دادن فعالیت هایی برای پاک سازی محله، پارک، کوهستان، و دشت در ترویج فرهنگ زیست محیطی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

جواب های دردسر ساز

:  کودک و نوجوان
:  جواب های دردسر ساز (کتاب های جولیا)
:  مهارت زندگی
   جولیا کوک
:   فنی ایران

کتاب بازها

نویسنده: جنیفر چمبلیس برتمن

مترجم: امین توکلی

گروه سنی: ۱۲ تا ۱۵ سال

انتشارات: پرتقال

درباره کتاب کتاب‌ بازها: کشف کردن مکان جدید و هیجان اینکه دفعه بعد کجا می‌ خواهند بروند برای امیلی یک ماجراجویی خانوادگی بزرگ بود و والدینش همیشه سعی می‌ کردند همه این برنامه‌ ها را جالب و جذاب کنند و مثل مراسم پرده‌ برداری از سفر بعدی‌ شان به این شکل که برای امیلی و برادر بزرگش یک شام غافلگیرانه راه می‌ انداختند و با سرنخ‌ هایی مقصد بعدی‌ شان را به آنها نشان می‌ دادند.

سه هفته پیش امیلی بعد از مدرسه به خانه اجاره‌ ای‌ شان رفت. غرق فکر کردن بود تا برای نماد اختصاصی نیومکزیکو در پروژه شهر فرنگش یک ایده قابل توجه پیدا کند و وقتی وارد آشپزخانه شد، دید نان‌ های باگت از سکه های شکلاتی زرورق پیچیده پر شده و روی میز چیده شده بودند.

یک داستان محشر

عنوان اصلی:
Something From nothing
نویسنده:
Phoebe Gilman
فوئب گیلمن
برگردان:
نسرین وکیلی، پدرام مهین‌پور
ناشران:

یک داستان محشر، روایتی است دلپذیر از رابطه ی گرم خانوادگی و به ویژه صمیمیت بین نوه و پدر بزرگ. آینه ی کوچکی است از بخشی از یک جامعه ی سنتی. داستانی است از خلاقیت، بازیافت و استفاده ی بهینه از مواد مصرفی و نمایشی است از هنر فوئب گیلمن.

او دانش آموخته ی امریکا و اروپاست و قبل از آن که خود را وقف نوشتن و تصویرگری کتاب های کودکان کند، سال ها در کالج هنر اونتاریو تدریس کرده است. کتاب را برای کودکان سه سال به بالا بلند بخوانید و با هم لذت ببرید.

مجموعه یادگارهای نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی از نام‌آشناهای ادبیات ایران است که آثار بسیاری برای بچه‌ها و بزرگترها به یادگار گذاشته است. انتشارات شهرقلم افتخار دارد ناشر «یادگارهای نادر ابراهیمی» برای کودکان باشد. این مجموعه علاوه بر قصه‌های خواندنی ابراهیمی، با تصویر گری‌های زیبای بهترین تصویرگران ایران همراه شده است.

به مدرسه دیر رسیدم چون…

می‌دانی این کتاب چه روزی به دردت می‌خورد؟ روزی که دیر به مدرسه برسی و هیچ بهانه‌ی خوبی هم نداشته باشی.

توجه: سعی کن هیچ‌وقت به مدرسه دیر نرسی؛ وگرنه…

دیوید کالی نویسنده‌ی ایتالیایی- سوئدی در سال ۱۹۷۲ متولد شد. او خالق کتاب‌های تصویری و رمان‌های گرافیکی بسیاری برای کودکان و نوجوانان است. در حال حاضر او در ایتالیا زندگی می‌کند و کارهای او به زبان‌های مختلفی در ۲۵ کشور دنیا ترجمه و منتشر شده است.

بنجامین چاد، تصویرگر کتاب « به مدرسه دیر رسیدم چون… »، نویسنده و نقاش مشهور فرانسوی است که بیش از ۶۰ کتاب برای کودکان خلق کرده است.

ناشر: نشر افق

کتاب لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد

عنوان اصلی:
Lafcadio, the lion who shot back
نویسنده:
Shel Sliverstein
شل سیلور استاین
برگردان:
حمید احمدی
سال نشر:
۱۳۷۷