کتاب مکس و پرنده

عنوان اصلی: Max and bird
نویسنده:  Ed Vere
تصویرگر:  Ed Vere
برگردان: آرزو قلی زاده
پدیدآورندگان:
سال نشر:
۱۳۹۷

درباره کتاب:

کتاب تصویری «مکس و پرنده» درباره مکس، بچه‌گربه سیاه کوچولویی، است که در کتاب «مکس شجاع» به دنبال شکار موش بود. در آغاز این داستانِ بامزه، مکس می‌خواهد پرنده شکار کند اما برخلاف قانون طبیعت با پرنده دوست می‌شود و پرنده آداب دوستی را به مکس یاد می‌دهد.

این پرنده کوچک هنوز بلد نیست پرواز کند و از مکس کمک می‌خواهد ولی مکس هم چیزی درباره پروازکردن نمی‌داند. به‌این‌ترتیب آن‌ها به کتابخانه می‌روند و در بخش پرواز چند کتاب امانت می‌گیرند. مکس و پرنده پس از چند هفته مطالعه شروع می‌کنند به تمرین پرواز؛ با این حال موفق نمی‌شوند و تصمیم می‌گیرند از کبوتر بپرسند اما کبوتر هم به آن‌ها کمک چندانی نمی‌کند. مکس و پرنده از تمرین و تلاش برای پروازکردن دست نمی‌کشند تا این‌که بالاخره پرنده موفق می‌شود پرواز کند.

زبان کتاب «مکس و پرنده» ساده و روان است و برای بلندخوانی مناسب. داستان کتاب پرکشش و جذاب است و کودک از شنیدن یا خواندن آن برای چندبار خسته نمی‌شود. این کتاب مانند دیگر کتاب‌های کودکان باز هم به این نکته اشاره دارد که هرکس می‌تواند با کسی که کاملا متفاوت از اوست دوست باشد و آن‌ها به هم کمک کنند. این داستان نشان می‌دهد با تلاش و پشتکار می‌توان به بعضی از هدف‌های خود رسید. اشاره به کتابخانه و این‌که «کتابخانه‌ها همه چیز را بلدند.» نیز نکته‌ای قابل‌توجه است؛ کودک می‌آموزد هنگامی‌که چیزی را نمی‌داند کتابخانه و کتاب می‌تواند به او کمک کند.
در تصویرهای کتاب وجود تضاد در رنگ‌ها توجه مخاطب را جلب می‌کند. مکس و بیشتر شخصیت‌های کتاب سیاه‌اند با چشم‌های درشت که در زمینه‌ای به رنگ‌های مختلف مثل زرد، قرمز، نارنجی، سبز، آبی و… کشیده شده‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.